Roman Joch hovoří o Fidelu Castrovi


Roman Joch *1971, český liberálně konzervativní myslitel a politik, v 90. letech minulého století pracoval v Občanském institutu, jehož ředitelem se stal v roce 2003, byl členem ODA a později Konzervativní strany, v roce 2010 se stal poradcem Petra Nečase. Z místa byl v roce 2012 odvolán, je autorem knih Americká zahraniční politika a role USA ve světě (2000), Američtí státníci ve dvacátém století (2001), Proč právě Irák (2003), Frank S. Mayer: Vzpoura proti revoluci dvacátého století (2003), Intelektuál ve veřejném prostoru (2012), Ne, pane premiére (2013).
Stáhnout dialog:

Fidel Castro – úvod
Pan Castro na Kubě nastolil brutální režim, který byl horší, krutější, bezohlednější než byla diktatura zkorumpovaného a proti Castrovi měkkého diktátora Fulgencia Batisty, jehož svrhl roku 1959. Lidé předpokládali liberalizaci režimu a přechod k demokracii.

Fidel Castro – život a dílo
Jako právník byl ambiciózní. Dal se na politiku. Víme, že obdivoval evropské diktátory. Četl různé evropské autory. Po pokusu o převrat v roce 1953 přednesl čtyřhodinový projev s názvem „Dějiny mi dají za pravdu“, v němž použil teze Adolfa Hitlera.

Meze revoluce na Kubě
Proč sami Kubánci neudělali kontrarevoluci a nepostavili se Fidelu Castrovi? Bylo několik pokusů v 60. letech. Někteří lidé se však staví za Castra jako dobrého vůdce a vystupují proti „rozvracečům“ režimu.

Kuba a ostatní svět
Kuba byla klientem Sovětského svazu. Ten ekonomicky pomáhal. Existoval bonmot: kdyby byl komunismus na Sahaře, za chvíli bude nedostatek písku. Na Kubě byl nedostatek cukru, ale byla závislá na energetických surovinách. Po rozpadu RVHP přišla o zdroje, ovšem našel se sponzor v podobě Venezuely. Z Evropy byla podporována socialistickým Španělskem.

Úmrtí Castra a reakce světa
Financial Times se podivil nad polaritou vidění. Pro mnohé západní intelektuály byl Castro hrdinou. V Latinské Americe existuje romantický ideál.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.