První rozprava nad Obamovým dědictvím s Romanem Jochem


Roman Joch *1971, český liberálně konzervativní myslitel a politik, v 90. letech minulého století pracoval v Občanském institutu, jehož ředitelem se stal v roce 2003, byl členem ODA a později Konzervativní strany, v roce 2010 se stal poradcem Petra Nečase. Z místa byl v roce 2012 odvolán, je autorem knih Americká zahraniční politika a role USA ve světě (2000), Američtí státníci ve dvacátém století (2001), Proč právě Irák (2003), Frank S. Mayer: Vzpoura proti revoluci dvacátého století (2003), Intelektuál ve veřejném prostoru (2012), Ne, pane premiére (2013).
Stáhnout dialog:

Přinášíme první část hodnocení prezidenta Obamy doktorem Romanem Jochem.

První část dialogů politik pana Obamy byla nahrána v pondělí 30. ledna 2017 v odpoledne v prostorách CEVRO institutu, Jungmannova 17, Praha 1, Nové Město.

Obama uvedení do tématu

Obama přecenil své síly, a proto mé hodnocení je pesimistické. Považuji jej spíše za neúspěšného prezidenta.

Životopis Baraca Obamy

Obama vystudoval práva, působil v Chicagu na univerzitě, není mu cizí Tomáš Masaryk. Lze říci, že je kosmopolitní člověk, ale jeho poznání se netýkaly Evropy, což ostatní prezidenti měli …

Klady Obamova vládnutí – I. část

Sám oceňuji jeho šarm – nepodceňoval bych iracionální faktory. Jeho šarm „usnadnil“ jednání cizích státníků a jeho jednání mohlo být efektivní. Byl si vědom hranic západního prostoru …  Je diskutabilní Obama care? Je diskutabilní konsolidace státu?

Klady Obama vládnutí – II. část

Co zaměstnanost, či nezaměstnanost? Co záchrana automobilek? Co Bin Ladin? Co zdvojnásobení amerického dluhu?  Význam strategií ve vládnutí? aj …

Diplomacie versus boj

Jak si vedl v oblasti mimo USA? Ve svých krocích se distancoval od Bushe. V politice obranné využíval navigačních dronů, a proto byl zabijákem teroristů. Dále: Co Arabské jaro, konsolidoval se Blízký východ?

Rozpolcenost Obamova hodnocení

Zavládla schizofrenie obyvatelstva? Američané měli rádi Obamu, ale ne jeho kroky. Možná začínal jako mladý, nezkušený, byť cosi podobného se dá říci o Donaldu Trumpovi. Za vlády Obamy zažívala Demokratická strana ústup z vrcholných pozic. V závěru tezí: to, co nyní lidé čekali od Pána Boha, lidé čekají od osvíceného státníka, jímž měl být i Obama.

Druhou část setkání s panem Obamou přineseme koncem února 2017

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.