Vzpomínky někdy vytěsňované a rok 1968


Vladimír Hronek *1944, český kněz, monsignor, působí v diecézi Hradec Králové, od roku 1989 působil jako arciděkan v Kutné Hoře, od roku 2007 působí jako probošt v Poděbradech.
Stáhnout dialog:

Poznámky k událostem, které pro nás znamenaly vnitřní otřes, ale i světové zviditelnění.

Dialog byl nahrán 20. srpna 2018 dopoledne na poděbradském proboštství, Palackého 72/23, Poděbrady.

 Rok 1968 a srpnové ozvěny

Co znamená Pražské jaro? Co předcházelo srpnové vojenské invazi? Jak období prožíval Mons. Hronek jako pracovník Tesly Pardubice?

Rok 1968 a protagonisté změn  

Jací jsou protagonisté? Alexandr Dubček, Josef Smrkovský, Oldřich Černík, Vasil Biľak, ale byli i skrytí … Co znamenal například zvací dopis těch, kteří se báli kontrarevoluce? Byl psán kvůli strachu ze ztráty vlastní moci? Je dnešní situace v něčem podobná s praktikami minulosti?

Rok 1968 a představitelé zahraničí   

Jací byli představitelé zemí, jež přispěchali s vojenskou pomocí? Jedním z nich byl i Leonid Iljič Brežněv.

Rok 1968 a aktivita lidí  

Cokoliv se děje na tomto světě, všech se týká, říká Komenský, a proto pasivita lidí je výrazem rezignace. Co vše udělá člověk pro udržení své pozice?

Rok 1969 a pasivita občanů

Příjezd „spřátelených armád“ v roce 1968 znamená konec obrodného procesu. Rok 1969 je rokem, kdy se Češi postavili proti Čechům. Nastává období, které končí až rokem 1989 a sametovou revolucí.

Normalizace

Jaké jsou podoby normalizace? Není to snaha vymizení životadárných rozdílů? Lidé unikají, jedním z úniků je například chalupaření, poněvadž to jim dává pocit ztracené svobody. Oč jsme přišli ve srovnání se Západem?

Rok 1968 a emigrace  

Naše země byla postižena několika vlnami exilu a emigrace. Ti, kteří odcházeli v roce 1948, mysleli, že se vrátí, ti, kteří odcházeli 1968 na návrat již, přesto odchod byl bolestný. Oč naše vlast přišla? Rok 1968 je rokem, kdy Mons. Hronek nastupuje do semináře. Co znamenal pro společenství, jehož je Mons. Hronek součástí?

Rok 1968 a odkaz dnešku

Co znamená žít idejemi roku 1968? Je tento rok stále aktuální?  Ano, protože tam, kde člověk ztrácí lidskou důstojnost, hrozí, co se negativního projevilo v roce 1968.

V dalších zastavení se s Mons. Hronkem budeme vracet k tvořivosti, ale i skromnosti v jiných aspektech lidského života 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..