Když se protestuje


Roman Joch *1971, český liberálně konzervativní myslitel a politik, v 90. letech minulého století pracoval v Občanském institutu, jehož ředitelem se stal v roce 2003, byl členem ODA a později Konzervativní strany, v roce 2010 se stal poradcem Petra Nečase. Z místa byl v roce 2012 odvolán, je autorem knih Americká zahraniční politika a role USA ve světě (2000), Američtí státníci ve dvacátém století (2001), Proč právě Irák (2003), Frank S. Mayer: Vzpoura proti revoluci dvacátého století (2003), Intelektuál ve veřejném prostoru (2012), Ne, pane premiére (2013).
Stáhnout dialog:

Protesty českého lidu podnícené společenstvím Miliónem chvilek pro demokracii pozvolna kvůli vládním změnám sílí. Po setkání na Václavském náměstí a shromáždění v krajských městech na řadu přichází pražská Letná, místo, kde se v roce 1989 shromáždily statisíce lidí, které pomohly k pádu nereformovatelného a vyčerpaného režimu. Jaké jsou příčiny protestů? Je přirozený Proč v demokracii má být protest? Co udělat pro to, aby protest vybudil tvořivou energii, která bude hnací silou všedních dnů? Srovnávejme v kontextech a též s mezinárodní zkušeností.     

Dialog byl nahrán během června 2019 v prostorách CEVRO institutu, Jungmannova 17, Praha 1, Nové Město.

Protest – úvodní teze

Jak se protestuje v demokracii a jak v autoritářském systému či totalitě? Jak se protestuje u nás a například v Hongkongu?

Protest – přirozenost

Co znamená protestovat v životě? Lze jej považovat za lidskou přirozenost? Vychází to z našeho svědomí a rozumu? Je protest výrazem křivdy, nespravedlnosti?

Protest – Milion chvilek pro demokracii

Aktivity uvědomělých, které vyvolávají společenskou dynamiku, debatu i vzpomínky na období před třiceti lety. Jsou to ti, kteří mají zájem, jakým způsobem se nám vládne. Nezapomínejme, že v české demokracii jsou též důležité volby, ale právě i aktivita občanské společnosti, která signalizuje možná vychýlení vládnutí. Mohou tyto protesty pohnout politickým spektrem?

Protest – demokracie, struktury a kapitál

Nejsou protesty také upozornění na fakt, že ti, kteří mají kapitál by měly mít limity svého jednání. Asi není vhodné, aby se kumulovala moc výkonná, moc mediální a moc kapitálu v rukou jednoho člověka.

Protest – využitá energie

Masaryk řekl: jsi-li Čech, měj program, avšak to platí univerzálně, tedy i v Hongkongu, kde tamní občané mají zájem o zachování svých svobod.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..