Zemřel ten, který reprezentoval národ, jenž byl kvůli ideologii na periferii.

Dialog byl nahrán ve čtvrtek 3.května 2018 v odpoledne v prostorách CEVRO institutu, Jungmannova 17, Praha 1, Nové Město.

Miloš Forman – úvod

Co ovlivnilo životní kroky světoznámého filmového tvůrce?

Totalitní systém a tvořivý člověk

Co znamená totalitní systém pro tvořivého člověka? Jak tvůrce – spisovatel, skladatel, filmař může využívat jeho schopností a nevede náhodou tvořivého člověka k nutnosti exilu – vnitřního, vnějšího? Jak se právě totalitní režim promítl do života Miloše Formana. Můžeme říci, že on zrál. Neměl vlastně štěstí?

Filmy Miloše Formana

Jak začínal Miloš Forman? Co znamená být jím režírován? Jaký význam měla přirozenost? Projděme si filmy od Konkurzu až po Amadea.

Miloš Forman – devadesátá léta

Jak můžeme hledět na filmy Lid versus Larry Flynt, který pobouřil a možná zostudil? Snad ve společnosti byly i jiné kauzy. Nezastával Miloš Forman pozici rebelantství pro rebelantství? Hypotetická otázka: měl by odvahu se zabývat důležitými kritickými tématy? Natočil by třeba film o radikálním islamismu?

Co je a co není umělecké dílo?  

Klademe si otázky vztahující se ke kvalitě uměleckého díla? Co vše by mělo zahrnovat? Jak se proměnil pohled na umělecké dílo? Co říká antika současnosti? Je vhodné se držet kánonu?

Kritiky na práci Romana Jocha

Jak se tvoří kritika? Je korektní vyslovit kritické teze proti dílu, když nesplňuje měřítka, jež byly postulovány před staletími?