Roman Joch nad prezidentskými volbami USA I. část


Roman Joch *1971, český liberálně konzervativní myslitel a politik, v 90. letech minulého století pracoval v Občanském institutu, jehož ředitelem se stal v roce 2003, byl členem ODA a později Konzervativní strany, v roce 2010 se stal poradcem Petra Nečase. Z místa byl v roce 2012 odvolán, je autorem knih Americká zahraniční politika a role USA ve světě (2000), Američtí státníci ve dvacátém století (2001), Proč právě Irák (2003), Frank S. Mayer: Vzpoura proti revoluci dvacátého století (2003), Intelektuál ve veřejném prostoru (2012), Ne, pane premiére (2013).
Stáhnout dialog:

Úvod – zamyšlení se nad kandidáty a samotnými volbami 2016 v USA
Američané si uvědomili nutnost změny a ochotu oddělení se od působení Clintonových ve správě státu. Důležité bylo též, že Trump byl nahlížen jako autentický, jenž říká, co si myslí, paní Clintonová vystupovala uměle.

Volební proces v USA v roce 2016
Není pravda, že většina zvolila Donalda Trumpa. Na odevzdaný počet hlasů zvítězila Hillary Clintonová. Problém je, že americký systém obsahuje volitele. Ti jsou tam pro to, aby byla zachována reprezentativnost jak počty hlasů jednotlivých států, ale i samotných států unie. Dále: k volbám přispěla i menší účast černošských Američanů oproti 2008, 2012.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..