Michael Novak ve vzpomínkách Romana Jocha


Roman Joch *1971, český liberálně konzervativní myslitel a politik, v 90. letech minulého století pracoval v Občanském institutu, jehož ředitelem se stal v roce 2003, byl členem ODA a později Konzervativní strany, v roce 2010 se stal poradcem Petra Nečase. Z místa byl v roce 2012 odvolán, je autorem knih Americká zahraniční politika a role USA ve světě (2000), Američtí státníci ve dvacátém století (2001), Proč právě Irák (2003), Frank S. Mayer: Vzpoura proti revoluci dvacátého století (2003), Intelektuál ve veřejném prostoru (2012), Ne, pane premiére (2013).
Stáhnout dialog:

Přinášíme krátký pohled Romana Jocha na katolického myslitele Michaela Novaka, který zesnul v polovině února 2017 ve svých 83 letech.

Dialog byl nahrán ve středu 1. a 8. března 2017 v odpoledne v prostorách CEVRO institutu, Jungmannova 17, Praha 1, Nové Město.

Představení Michaela Novaka

Jaké jsou životní cesty katolického myslitele? Kým je? Kdo jej formoval a proč se k němu hlásit?

Duch demokratického kapitalismu

Lze sekulární společnost obohatit o křesťanské impulsy a jak souvisí s kapitalismem? Přesně to dokazuje ve své zásadní knize, jež vyšla v osmdesátých letech 20. století. Budeme-li svět redukovat, dáme stranou přesažná témata lidského života, sami si škodíme.

Michael Novak a Česká republika

Michael Novak se zajímal o vývoj v naší vlasti – v Československu, nepřímo byl i součástí Občanského institutu. Účastnil se též diskusí Forum 2000, které pořádal Václav Havel a nyní jeho následovníci.

České myšlení a Michael Novak

Znal české myšlení, či lépe myšlení, které vznikalo ve střední Evropě? Jak tato část myšlenkového dědictví byla obsažena v jeho díle?

Doplnění dialogu o Michaelu Novakovi

Jaký postoj měl k Václavu Havlovi? Co pro něj znamenala Templetonova cena?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..