Evropský i americký Rio Preisner očima Romana Jocha


Roman Joch *1971, český liberálně konzervativní myslitel a politik, v 90. letech minulého století pracoval v Občanském institutu, jehož ředitelem se stal v roce 2003, byl členem ODA a později Konzervativní strany, v roce 2010 se stal poradcem Petra Nečase. Z místa byl v roce 2012 odvolán, je autorem knih Americká zahraniční politika a role USA ve světě (2000), Američtí státníci ve dvacátém století (2001), Proč právě Irák (2003), Frank S. Mayer: Vzpoura proti revoluci dvacátého století (2003), Intelektuál ve veřejném prostoru (2012), Ne, pane premiére (2013).
Stáhnout dialog:

Rio Preisner očima Romana Jocha – reflexe brněnského semináře na Právnické fakultě MU, který byl počátkem dubna 2017 a sešli se na něm znalci Preisnerova díla.

Dialog byl nahrán ve středu 26. dubna 2017 v odpoledne v prostorách CEVRO institutu, Jungmannova 17, Praha 1, Nové Město.

Představení Rio Preisnera

Kým pro Romana Jocha byl Rio Preisner, jenž žil v letech 1925 – 2007? Jak na něj působil prostřednictvím rozsáhlého díla? Vždyť byl germanistou, básníkem, esejistou, politickým myslitelem. Odpovíme si na otázku, kde sám vystupuje jako typicky americký a kdy typicky evropský myslitel. Víte, že tento český myslitel navazoval na rakouskou liberální tradici, která byla připomínána po roce 1989, kdy naše země se vydala na cestu obnovy demokracie a kapitalismu? Víte, že byl též silně věřícím? Jak jeho víra prochází životem a ovlivňuje jeho hodnotové postoje? Je zvláštní, že byl na sklonku pesimistou, byť – jak bylo uvedeno – byl věřícím. Západní civilizace skončila a jedinou nadějí je apokalypsa.

Recepce druhých

Pro koho Rio Preisner psal, zvláště když jeho texty jsou o zásadních tématech a jazyk je komplikovaný? Pro svou útěchu? Pro čtenáře? Asi psal bez ambice něco změnit. Jsou autoři, kteří píšou s lehkostí a každý rok vydávají novou knihu, což není případ profesora Preisnera, a proto přejeme inspirativní poslech …

Doufáme, že malé připomenutí může osvětlit důležitost osobnosti Rio Preisnera. Tento rok si počátkem srpna připomínáme 10 let od jeho odchodu na věčnost. S jeho díly můžeme být stále s ním.    

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..