První meditace o rozpadu Československa jako evropského národa


Roman Joch *1971, český liberálně konzervativní myslitel a politik, v 90. letech minulého století pracoval v Občanském institutu, jehož ředitelem se stal v roce 2003, byl členem ODA a později Konzervativní strany, v roce 2010 se stal poradcem Petra Nečase. Z místa byl v roce 2012 odvolán, je autorem knih Americká zahraniční politika a role USA ve světě (2000), Američtí státníci ve dvacátém století (2001), Proč právě Irák (2003), Frank S. Mayer: Vzpoura proti revoluci dvacátého století (2003), Intelektuál ve veřejném prostoru (2012), Ne, pane premiére (2013).
Stáhnout dialog:

Úvahy o události, která se odehrála před 25 lety …

Dialog byl nahrán v pondělí 8. ledna 2018 v odpoledne v prostorách CEVRO institutu, Jungmannova 17, Praha 1, Nové Město.

Co říci na úvod?

Jaké jsou zásadní přístupy k rozdělení Československa? Jak můžeme rozdělení zasadit do současnosti i dějin Evropy? Může rozdělení inspirovat?

Projekt Československa

Jak se o rozdělení uvažovalo v kontextu dějin státu, který trval v letech 1918 – 1992? Nebyl vznik státu iluzí, nebo měl reálné základy? Mohla se během let vytvořit dostatečná národní identita? Jaké jsou příklady mnohonárodního společnoství v dějinách Evropy?

Název státu

Jakou roli měly spory o název státu před jeho rozdělením ? Byl důležitý? Co Slováci a Češi?

V II. části zamyšlení o rozdělení společného státu zmíníme například osobnosti, které se procesu účastnily.  

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..