Dar poznání a otázky o významu utrpení


Vladimír Hronek *1944, český kněz, monsignor, působí v diecézi Hradec Králové, od roku 1989 působil jako arciděkan v Kutné Hoře, od roku 2007 působí jako probošt v Poděbradech.
Stáhnout dialog:

Kněz na odpočinku – Mons. Vladimír Hronek rozkrývá otázky, které vystihují část našeho lidského údělu. Toto zastavení se týká otázky utrpení, jeho poznání, možná „daru utrpení“. Lidská mysl je nenechavá, poznává svět a neustále si vytváří „lepší“ obrazy, jež někdy nekorespondují se skutečností, z níž pramení i utrpení. Když zažíváme nepříznivý vývoj, tážeme proč? Proč zrovna já? Jaké to má hlubší poselství? Jak jej mám správně vyhodnotit pro svůj život? Probošt možná postuluje axiom: život bez utrpení, bez oběti nemůže být životem. Díky tázání se po utrpení se lépe dotýkáme darů, které nám byly svěřeny? Co dělají s utrpením peníze, kam až jej posunují?

Dialog byl natočen na počátku jara 2019 na proboštství v Poděbradech

Otázky o utrpení

Utrpení je zkouška. Možná bez utrpení by nebylo rajských stavů, které trvají krátce, a po nich nastupuje opětovné lopotní. Nezapomínejme na poznání českého básníka, překladatele, spisovatele Jana Zábrany: „Na zemi je mnoho pekel a ráj je jedním z nich.“ Vnímavý člověk utrpení neunikne, pokud se pečlivě rozhlíží kolem sebe, táže se i koná.

S Mons. Vladimírem Hronkem pokračujeme sondování v tajemných strukturách lidských světů.   

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..